Umíte si spočítat plat?

Každý pracující člověk chce pochopitelně dostat za svoje v zaměstnání podávané výkony zaplaceno. Chce, aby byl finančně ohodnocen, a to natolik dobře, aby z toho mohl přinejmenším bezstarostně existovat. A to by se mu také mělo splnit. Jenže aby byla stoprocentní jistota, že se to dotyčnému splní, je záhodno znát pojmy, které se této problematiky týkají, a umět si to spočítat. A to nejen přepočítat, kolik peněz že to člověk v den výplaty dostal.

Když chce mít člověk jistotu, že ze svých příjmů vyžije, musí pochopitelně najít takové zaměstnání, kde mu nabídnou důstojnou mzdu. A rozhodně se v tomto ohledu nedá spoléhat na to, že se tak stane automaticky a že tu bude všechno už od počátku jasné.

jednodolarovky USA

Problémy mohou nastat třeba už v souvislosti se mzdou samotnou, pokud někdo neví, co je co. Když zaměstnavatel kupříkladu nabídne člověku určitou hrubou mzdu, neznamená to ještě vůbec, že zaměstnanec právě takovou mzdu dostane. Nestane se tak. A to z toho prostého důvodu, že se hrubá mzda zdaňuje, a povinné odvody ji mohou i významně snížit.

Když tak zaměstnanec z hrubé mzdy zaplatí sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu, dostane čistou mzdu, která může být navzdory dobře vypadající hrubé mzdě k pláči. A když si ještě něco sebere dejme tomu exekutor, je ještě hůř.

americké mince

A tak by si měl každý z nás umět už předem spočítat, kolik peněz z hrubé mzdy skutečně dostane. Aby ho realita nakonec nezaskočila.

A že nevíte, jak spočítat čistou mzdu, že je pro vás účetnictví pověstná španělská vesnice? Ani v takovém případě si nemusíte zoufat. Protože se dá na internetu najít i kalkulačka, která vám právě s tímto pomůže. Díky ní vypočítáte lehce, kolik bude vaše čistá mzda dělat, a pak už se nemusíte bát, že budete v den výplaty nemile překvapeni tím, jakou almužnu můžete dostat třeba z i hodně dobře vypadající mzdy hrubé.