Teploměr nám leccos prozradí

Koho by zajímala historie teploměru, tak by se asi moc podivil, jak dlouho již existuje, ovšem měření s ním by pro nás bylo asi nad poměry velmi složité. Přesto se nějakým záhadným způsobem v tom uživatelé orientovali. Dokonce s prvním prototypem si zahrával i astronom Galileo Galilei. Nebylo to nic převratného, jednalo se o skleněnou trubičku, která na konci měla baňku. Trubice se vložila do vody a podle nějakého pohybu vody v ní se určovala okolní teplota.
bazénový teploměr
Také místo vody se používal líh nebo víno. Další záznam ve vývoji byl ten, že se lepší výsledky ukázaly, když se uzavřel otevřený konec trubice. Mnohem později se svedl boj o číselnou stupnici, a že jich existovalo pěkné množství. Naštěstí později se vše pěkně vytříbilo a rázem zůstaly pouhé dvě. Celsiova a Fahrenheitova stupnice. Později se objevila https://www.letemsvetemapplem.eu/2018/01/13/nova-tesla-roadster-se-poprve-objevila-silnici/místo vody, lihu, vína, rtuť a tu si mnozí ještě v našich teploměrech pamatujeme. Nyní jsou již též nahrazeny modernější technikou.
venkovní teploměr
Infračervený – také známý jako bezkontaktní, lze ho využít pro měření těla, ale i pro teplotu různých povrchů. Dokonce se dá spojit s chytrým telefonem a teplotu vypracovat v grafu.
Vpichovací – především se používá v potravinářském průmyslu ke změření teploty potravin.
Dotykový – měří teplotu povrchu zdí, podlah, rozvodů atd.
Laboratorní – je odolný vůči vodě.
Lékařský – běžně dostupný v lékárnách a také je nabízený v různých variantách.
Kapalinový lihový – používá se ve zjištění jak vnitřních, tak venkovních teplot.
Pokojový – výborná věc, která se dá zakoupit v různém designu a ihned nám ukáže, jakou teplotu máme v místnosti.
Venkovní – můžeme umístit kamkoliv na okno, zahradu, ale i do automobilu.
Bazénový – především je voděodolný. Také se nabízí v různých provedeních, dokonce některé jsou digitální a měří teplotu vody až do poměrné hloubky. Bazénový teploměr je skvělá věc do našeho bazénu a to proto, že nám prozradí, jakou máme teplotu vody, což je někdy výhodné při solárním ohřevu, kdy počasí moc příznivě nevypadá, ale vodička je víc, než skvělá. Na druhou stranu v létě příliš vysoká hodnota vody by nás měla postavit do ostražitosti, abychom si ohlídali a dobře ošetřili vodu. Pokud ji samozřejmě chceme mít stále krásně čistou. Teploměr je bezpečný a bez rtuti.