Na ergonomii kancelářského monitoru záleží

Kancelářský monitor je pro majitele stolního PC nezbytností, pro majitele notebooku však rovněž otázkou pohodlí. Které aspekty bychom při nákupu měli zohlednit především z pohledu ergonomie, komfortu a vlastního zdraví obecně?

Velikost displeje

Zásadní pro pohodlí při práci je v první řadě dostatečná velikost vašeho kancelářského monitoru. Univerzální rozměr pro pohodlnou práci se pohybuje mezi 25 až 27 palci.

Záleží však i na typu činnosti. Pro zpracování grafiky najdou uplatnění i monitory větší, až kolem 32 palců. Takový monitor vám na kancelářském stole už nahradí i dvojici monitorů. Drobnou nevýhodou je však to, že už vám v takovém případě přestane stačit Full HD rozlišení.

žena u počítače

Rozlišení

Větší rozlišení vytváří na monitoru jemnější zobrazení. Příliš velké rozlišení však naopak znamená, že zobrazované údaje, například ikony, budou příliš malé, což mimořádně při práci namáhá zrak.

Full HD rozlišení neboli 1920 x 1080 pixelů je v současné době považováno za standard. A jak již bylo řečeno, pro monitory o běžné velikosti do 27 palců úhlopříčky je dostačující. Stále častěji už se potkáte s LCD monitory o rozlišení 4K, respektive UHD (4 096 × 2 160 nebo 3 840 × 2 160 pixelů).

Tyto monitory nabídnou velkou pracovní plochu (až 4x ve srovnání s Full HD) a současně ušetříte na pracovním stole místo, neboť si nemusíte kupovat monitor druhý.

Matný nebo lesklý displej

Důvodem, proč mnoho lidí volí lesklé monitory, je kvalitnější barevné podání (jasnější černá a bílá i živější ostatní odstíny) i lepší pozorovací úhly. Na druhou stranu vás mohou značně potrápit nepříjemné odlesky.

To lze do značné míry ovlivnit tím, kam monitor postavíte. V případě, že však nemáte přílišnou variabilitu v tom, kam si umístit pracovní stůl a jak řešit osvětlení v místnosti, volte jednoznačně monitor matný.

Technologie Flicker-free

Některé monitory jsou již vybaveny funkcí Flicker-free, jinak též zvanou Flicker Less. Jde o technologii, která zajišťuje, že zařízení pracuje při vysoké obnovovací frekvenci. To snižuje či zcela eliminuje nepříjemné blikání monitoru.

muž u počítač

Blikání sice nemusí být znatelné na pohled, ale stále se objevuje, což významně zvyšuje namáhání zraku při práci.

Proč vybírat mezi použitými kancelářskými monitory

Kvalitní LCD monitor do kanceláře splňující požadavky na dobrou ergonomii představuje nemalou finanční investici. Počítejte s částkou kolem 10 000 Kč.
Řešením tak mohou být repasované LCD monitory. To jednoduše znamená použitá zařízení, která jsou zcela funkční, avšak nejčastěji na svém původním působišti přestala sloužit z důvodu nutné modernizace.

Repasovaný kancelářský monitor může pocházet rovněž z předváděcích akcí, ukončených leasingů nebo je vrácen v zákonné lhůtě.

Jde o zařízení vyšších modelových řad, která se z pochopitelných důvodů ještě vyplatí repasovat, tedy podrobit servisu a ponechat v dalším prodeji. Výhodou pro spotřebitele je hlavně výrazně nižší cena, řádově až o desítky procent. Navíc na případné vady kupující dostává záruku 12 měsíců. Více na Eurotech.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup