Kudy se nám finance z domu ztrácejí?

Každá domácnost má nějaký měsíční rozpočet, se kterým musí vyjít. Proto plán výdajů musí být pevný a je třeba si ho dobře promyslet. Náklady na energetické výdaje za bydlení patří mezi ty, které nelze z rozpočtu škrtnout. Je však možné si dobře promyslet, jak je zbytečně nezvyšovat. Proto si pojďme probrat situace, kdy možná tak trochu plýtváme a bohužel, zbytečně.

1/ největším žroutem energie je v domácnosti lednice. Běží 24 hodin denně a nelze jí vypnout. Proto je třeba věnovat pozornost těsnosti dvířek, kudy se může lednice oteplovat zvenku, a tak je nucena chladit více. Dbáme na správné rozložení uloženého jídla, protože nerespektujeme-li pokyny výrobce, může se stát, že výkon lednice bude zbytečně vysoký a spotřeba energie také. Pokud vlastníme starší typ s odmrazováním, je nutné pravidelně lednici odmrazovat.

2/ pokud je vaše domácnost napojená na noční proud s výhodným tarifem, plánujte si veškeré práce, kdy je třeba větší spotřeba proudu na tuto dobu. Je třeba znát čas sepnutí tohoto tarifu a plně ho využívat.

3/ pračka, která není dobře vyvážená, může při ždímání brát podstatně více proudu. Prádlo je vhodné prát při 40 st. C, málokdy je potřeba vyšší teplota. Předpírka je také vhodná jen v nejnutnějších situacích a doporučujeme volit krátké programy.

4/ úsporné kompaktní žárovky mají cca o 80% nižší spotřebu proudu. Dobrá rada, která ale bude platit stále, je zhasínat pokaždé, když už světlo nepotřebujeme.

5/není vhodné žehlit příliš suché nebo zase mokré prádlo. Správnou vlhkostí žehleného prádla lze ušetřit značné množství elektrické energie.

6/ nepokládejme spořiče obrazovek za šetřiče energie. Pokud monitor nevypneme ze zásuvky, bere proud dál.

Zde jsme vyjmenovali jen několik typů, jak ušetřit výdaje za elektřinu a vodu. Je jich samozřejmě víc a je na každém z nás, aby se nad provozem svého bydlení dobře zamyslel, propočítal nároky svého domu či bytu a určil, jak bude s výdaji za energii nakládat. Je vhodné se zajít poradit s odborníky, kteří mají bohaté zkušenosti a můžou nám pomoci ušetřit nemalý peníz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup