Krb jako způsob vytápění

Při stavbě domu přijde chvíle, kdy se musí majitelé rozhodnout, jakým způsobem vyřeší vytápění. Dříve bylo naprosto typické, že se zatopila v kachlových kamnech nebo v zapuštěném vnitřním krbu. Krb byl vždy symbolem tepla domova. Ta romantika. Rozpálit dřevo a popíjet sklenku vína. Dnes už není tato představa zapovězena ani obyvatelům bytů. Moderní krby spalují biolih a nepotřebují tedy komín. Neprodukují žádný kouř a nezanáší interiér. Jsou tedy dostupné prakticky pro všechny.
topné brikety

Levné topení

Krb je opravdu velmi způsob vyhřátí domova. Velmi dobrá kombinace je spalování dřeva a briket. Pokud do domu rozvedete jeho teplo pomocí trubek ve stropě, levné topení je na světě. Navíc teplo sálá i po vyhasnutí ohně. Jeho nevýhody vidím v potřebě prostor pro skladování paliva. Brikety ani dřevo nepatří zrovna mezi nejskladnější. Na druhou stranu vám zaručí dobrou kondici. Štípat dříví není nic pro slabé nátury. Ale ta vůně lesa za to stojí. Navíc když topíte dřevem, automaticky se řadíte mezi ekologické topiče.

Moderní modely

Krbová kamna se vyrábějí buď s jedním pláštěm anebo s tzv. duplicitním. Ty rozhánějí ohřátou vodu to radiátorů. Je to stejný princip jako solární systém. Moderní modely občas nabízejí i takové vychytávky jako plotýnku či netradiční design. Samozřejmostí je možnost regulace tvořeného tepla. A i zde už se posunula hranice. Existují typy s tzv. automatickým podavačem paliva. Konec ručního přikládání a brzkého vstávání.
oheň v krbu

Využijte rad odborníka

Pokud se tedy rozhodnete pro krb, je dobré na jeho stavbu povolat odborníka. Je velice důležité promyslet, kde se daná věc bude nacházet. Nejlepší místo je pochopitelně uprostřed domu. Pokud si troufáte, můžete si krb postavit svépomocí. Na trhu jsou stavebnice určené pro takovou výstavbu. Slibují rychlé dokončení výstavby, do půlhodiny maximálně. Tak neváhejte a stavte.