Když chcete pořídit dětem sedací vak

Jak je to s výplněmi sedacích vaků

Výplně sedacích vaků se dnes nejčastěji vyrábí z polystyrenu. Jsou to tzv. kuličky EPS – expandovaný polystyren. Sám o sobě nepředstavuje, dle tvrzení odborníků, tento materiál uvnitř sedacího vaku zdravotní riziko, uvádí se, že kontroverzní je polystyren zejména v kontaktu s potravinami, a to hlavně za vyšších teplot, především s obsahem tuku nebo alkoholu.

šedý sedací pytel

Polystyrenové kuličky by tedy neměly představovat zdravotní riziko v okamžiku, kdy jsou uvnitř vaku, a navíc jsou tam uzavřené pod pogumovanou vrstvou nylonového potahu. Kuličky EPS by měly splňovat legislativní normy, konkrétně „vyhlášku Ministerstva zdravotnictví č. 84/2001 Sb. V platném znění o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro dětskou populaci ve věkovém rozmezí do tří let“, a dále státní „normu ČSN EN 71-9“, týkající se bezpečnosti hraček ohledně migrace organických sloučenin.

modrý sedací vak

Důležité ovšem je, používat kuličky EPS, označené jako „HBCD Free“. Znamená to, že neobsahují toxický a nebezpečný zpomalovač hoření HBCD, tedy hexabromcyklododekan.

Jaký vybrat potah

Potahy na sedací vaky pro děti si můžete vybrat buď přírodní, nebo ze syntetických vláken. Ty přírodní jsou např. bavlněné, ovšem u nich počítejte s tím, že se budou snáze špinit a budou se tím pádem hůře udržovat v čistotě. Bavlněné potahy jsou také náchylnější k mechanickému poškození, což platí hlavně pro vaky určené dětem. Pokud vaše ratolesti na vacích skotačí, bude výhodnější pořídit jim vak s potahem z nylonu. Nylon (polyamid) je velmi pevný (pevnější, než polyesterová vlákna), vykazuje také delší životnost. S nylonovým potahem můžete bezpečně šoupat po zemi, děti se na něm mohou povalovat, a obvykle snese i kontakt se zvířecími drápky. Některé vaky s nylonovými potahy jsou také opatřeny uvnitř pogumovanou vrstvou, která brání průniku tekutiny dovnitř vaku, čímž se sníží riziko kontaminace výplňového materiálu plísněmi.