Jak si zútulnit domov

Prázdný bytový prostor můžeme přirovnat k malířskému plátnu, paletě a sadě barev. V tu chvíli malíř uchopí do ruky štětec a začne tvořit. My máme k dispozici rovněž vlastní invenci a můžeme čerpat z nápadů bytových architektů nebo od lidí, kteří mohou porovnávat výsledky své práce na základě zkušeností.
větrák nad sedačkou

Dřevěný dekor versus bílá malba

Od poloviny 90. let se rozmohla malba interiéru pastelovými barvami a překvapivě se tohoto módního trendu držely domácnosti mnoho let. Stěny se tak na mnoha místech pokrývaly odstíny sytě oranžové, hráškově zelené, modré, žluté až okrové, a prakticky zmizela ze stěn bílá barva. Bylo to mnohdy patrné i z některých filmových scén natáčených v interiéru, kde se také začal projevovat typický nedostatek tohoto prvku: pocit stísněnosti a uzavřeného prostoru.
lustr nad gaučem
Výhodou bílé malby je totiž dojem optického zvětšení místnosti. I v malém pokoji se budete cítit příjemně a útulně. Další předností je možnost kombinace bílé stěny prakticky s jakýmkoliv nábytkem. V současné době je velkým hitem kombinovat bílou barvu s dřevěnými dekory masivu nebo dýhy třešňového dřeva. Lidé tedy ustupují od velmi tmavých dekorů a snaží se místnost doslova rozsvítit. Tomu všemu napomáhá LED diodové osvětlení, které lze instalovat ve formě panelů, pásků, žárovek.

Nábytek v obývacím pokoji

K zajímavému řešení se můžete dobrat, jestliže změníte dispozici nábytku a sedací soupravy. Ve většině obývacích pokojů je totiž nábytek rozmístěn podél stěn. Ačkoliv může být místnost velká, působí stísněně, i když je uprostřed spousta volného prostoru. Jestliže položíme sedací soupravu s konferenčním stolkem doprostřed místnosti, ta se překvapivě velmi zútulní. Nábytek se pak podle potřeby rozmístí podél volných stěn a dokonce zbývá dostatek místa pro pracovní nebo jídelní kout.
bílý interiér
Někteří bytoví architekti považují toto řešení za útulné z toho důvodu, že je místnost obdélníkového, nebo čtvercového půdorysu, a že (dokonce i podle Feng-Shui) jsou pravé a ostré úhly považovány za energetické bloky. Ideální místnost by měla mít tvar kupole, anebo alespoň pravidelného n-úhelníku o více stranách, než je 5. Jestliže však do centra dění pravoúhlé místnosti umístíme sedačku, koncentruje se na ni pozornost a zároveň tu relaxujeme, a tím také lépe využíváme energie okolního prostoru.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup