Arónie – nenápadná, ale velmi prospěšná dřevina

Když se zadíváte na nabídky některých obchodů se zdravou výživou, možná v nich bude scházet cokoli, vyrobené z bobulí černé jeřabiny. Je to zlidovělý název dřeviny, známé pod botanickým názvem „Arónie“, a bohužel stále ponechávané bez povšimnutí. Někteří lidé dokonce vůbec neví, o co se jedná, a mohou se domnívat, že je to zas nějaký nový reklamní trik.

Ne, trik to opravdu není, jen jsme na ni tak trochu pozapomněli.

Černá jeřabina byla některými lidmi dříve poměrně hojně vysazována, ale postupně takřka zmizela z povědomí, a tak je dobře, že ji zas někteří nadšenci vyzdvihují do popředí. K čemu jsou plody agónie a sirupy z arónie dobré?

bobule arónie

Ach ty emoce

Jistě to znáte sami z vlastní zkušenosti – přetížení z práce, přerušovaný spánek, konflikty s některými lidmi, problémy v rodině, spousta starostí v domácnosti, zkrátka se toho na vás někdy nahrne moc a hledáte účinnou pomoc, jak z toho ven. Kromě eliminace příčiny stresu, je dobré „hodit se do klidu“, zklidnit emoce, agresivitu, snížit adrenalin a kortizol. A k tomu je arónie jako dělaná. Buď jako sušená, nebo ve formě kvalitního sirupu či šťávy. Bez konzervantů a bez cukru, neboť tím byste vyháněli čerta ďáblem.

černý jeřáb

Sirup z arónie v BIO kvalitě, bez cukru a umělých přísad, je skvělou volbou pro každodenní pitný režim, můžete jej střídat třeba s konopným sirupem s rakyníkem. Zachutná i malým dětem a je to zdravější nápoj, než cukrem slazené sirupy či ovocné džusy ze supermarketů. Hodí se i k ovocným zmrzlinovým pohárům nebo k palačinkám.

Arónie obsahuje velmi mnoho vitamínu C, provitamínu A, hořčíku, železa, draslíku a jódu, a to v optimálním poměru, kdy tyto prvky tělo snadno využije. Než se dopovat tabletkami, vsaďte raději na tyto v uvozovkách „obyčejné“ tmavě modré kuličky. Kromě příznivého vlivu na psychiku vám pomohou i s usínáním, jako prevence i pro léčbu diabetu a díky tzv. anthokyanům jako efektivní preventivní prostředek proti nádorovému bujení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup